I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Nazwa Związku brzmi: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Energetyki Płockiej – dalej jako Związek. Organizacja może używać skróconej nazwy MZZ Pracowników Energetyki Płockiej.
- Terenem działania Związku jest Rzeczpospolita Polska.W szczególności Związek obejmuje działaniem Grupę ENERGA. Pod pojęciem Grupa ENERGA rozumie się wszystkich Pracodawców funkcjonujących w ramach Grupy ENERGA oraz spółki i podmioty powiązane kapitałowo lub strukturalnie, bądź powstałe w wyniku przekształceń własnościowych lub innych działań związanych z przekształceniami, a także wewnętrzne jednostki organizacyjne lub podmioty utworzone przez te jednostki i ich następców prawnych – dalej jako Pracodawcy.
- Siedzibą Związku jest miasto Płock.
- Wszędzie gdzie w Statucie jest mowa o Pracownikach rozumie się przez to Pracowników wszystkich rodzajów działalności prowadzonych przez Grupę ENERGA oraz spółki i podmioty z nią powiązane kapitałowo lub strukturalnie, bądź powstałe W wyniku przekształceń własnościowych lub innych działań związanych z przekształceniami, a także wewnętrzne jednostki organizacyjne lub podmioty utworzone przez te jednostki i ich następców prawnych – dalej jako Pracownicy.
- Wszędzie gdzie w Statucie jest mowa o emerytach i rencistach rozumie się przez to odpowiednio osoby mające ustalone prawo do emerytury, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, renty, świadczenia rehabilitacyjnego.
§2
- Związek posiada osobowość prawną, może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania w granicach przewidzianych przepisami prawa i postanowieniami Statutu.
- Związek jest reprezentowany w sposób określony Statutem.
- Związek może prowadzić działalność gospodarczą, a wypracowany zysk przeznaczać będzie na działalność statutową.
- Związek może zawierać porozumienia z innymi związkami zawodowymi oraz przystępować do branżowych, ogólnokrajowych i międzynarodowych organizacji związkowych dla stworzenia silnej jednolitej organizacji współuczestniczącej w obronie praw pracowniczych.
§3
Związek prowadzi swoją działalność zgodnie z przepisami prawa, w szczególności z ustawą z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 854 t.j.ze zm.- dalej jako ustawa o związkach zawodowych).
II. CHARAKTER, CELE I ZADANIA ZWIĄZKU
§4
Związek w swojej działalności kieruje się zasadami określonymi w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz w innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności zasadami wyrażonymi w ustawie o związkach zawodowych.
§5
Związek jest powszechną i samorządną organizacją zrzeszającą Pracowników na zasadach dobrowolności.
§6
Związek w swojej działalności jest niezależny od organów administracji państwowej i samorządowej oraz Pracodawców, nie podlega nadzorowi i kontroli z ich strony.
§7
Związek reprezentuje i broni praw i interesów Pracowników w zakresie warunków pracy i płacy oraz warunków socjalno – bytowych i kulturalnych a w szczególności:
1) polityki i racjonalnego zatrudnienia oraz kształtowania praw i obowiązków wynikających ze stosunku pracy;
2) wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń na rzecz Pracowników
3) bezpieczeństwa, higieny i kultury pracy;
4) warunków pracy kobiet i młodocianych; Sokolowly
5) świadczeń socjalnych dla Pracowników i ich rodzin
6) wypoczynku po pracy, kultury fizycznej, turystyki oraz wczasów rodzinnych
7) ochrony zdrowia pracowników i ich rodzin
8) świadczeń chorobowych, emerytalno – rentowych i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego
9) zaspakajania potrzeb mieszkaniowych Pracowników
10) rozwoju oświaty i kultury w środowisku pracowniczym
11) ochrony środowiska naturalnego.
§8
Związek współuczestniczy w kształtowaniu i realizacji zadań społeczno – gospodarczych Pracodawców, a w szczególności w tworzeniu regulaminów, instrukcji, zasad i reguł w zakresie zaspakajania potrzeb ekonomicznych, socjalno-bytowych i kulturalnych Pracowników tych Pracodawców, a także emerytów i rencistów.
III. CZŁONKOWIE ZWIĄZKU, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§9
- Członkiem Związku może być każdy Pracownik zatrudniony, w ramach stosunku pracy bez względu na zajmowane stanowisko.
- Członkami Związku mogą być także Pracownicy, którzy w chwili rejestracji Związku pozostawali na emeryturze lub rencie.
- Przepisy Statutu dotyczące Pracowników stosuje się odpowiednio do osób wymienionych w §10 i w §11.
§ 10
Przejście na emeryturę lub rentę osób wymienionych w § 9 ust. 1 nie pozbawia ich prawa przynależności do Związku.
§ 11
Prawa przynależności do Związku nie pozbawia również pozostawanie bez pracy w związku z jej poszukiwaniem, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, o ile nie nastąpiło porzucenie pracy.
§ 12
- Członkiem Związku może być osoba uznająca zasady Statutu Związku.
- Podstawą przyjęcia do Związku jest dobrowolnie złożona pisemna deklaracja członkowska zatwierdzona przez Zarząd Związku.
- Członek Związku nie może być równocześnie członkiem innego związku zawodowego.
§ 13
- Do stażu związkowego zalicza się okresy:
1) przynależności do innego związku zawodowego, jeżeli przerwa w przynależności do Związku nie jest dłuższa niż 12 miesięcy;
2) odbywania służby wojskowej;
3) urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.
2. Decyzję o zaliczeniu stażu związkowego podejmuje Zarząd Związku. Decyduje on również o zaliczeniu stażu członkowskiego w innych przypadkach niż określone w Statucie.
§ 14
Przynależność do Związku ustaje w przypadku:
1) wystąpienia ze Związku w drodze pisemnego oświadczenia;
2) wykluczenia ze Związku za działalność niezgodną ze Statutem;
3) zalegania z opłatą składek powyżej 3 miesięcy;
4) pozostawania bez pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, o którym mowa w § 11;
5) śmierci członka Związku.
§ 15
Członek Związku ma prawo:
1) uczestniczyć w zebraniach komisji związkowej;
2) wybierać i być wybieranym do wszystkich władz związkowych;
3) występować do Związku o ochronę należnych mu praw;
4) występować z wnioskami i postulatami oraz zażaleniami do władz związkowych;
5) brać udział w zebraniach, podczas których organy Związku podejmują uchwały dotyczące jego osoby;
6) korzystać z wszelkiego rodzaju świadczeń urządzeń socjalnych, kulturalnych, sportowych oraz innych będących w dyspozycji Związku; 7) korzystać z zasiłków przyznawanych członkom Związku z funduszu związkowego.
§ 16
Członek Związku obowiązany jest:
1) brać czynny udział w pracy organizacji związkowej;
2) przestrzegać postanowień Statutu i wykonywać uchwały władz Związku;
3) przestrzegać zasady koleżeńskości i pomocy wzajemnej;
4) regularnie opłacać składki członkowskie.
§ 17
Za szczególnie aktywną działalność społeczną i zawodową członek Związku może być wyróżniany i nagradzany. Formy nagród i wyróżnień określi Ogólne Zebranie Członków Związku lub konferencja Delegatów.
§ 18
Za naruszenie postanowień Statutu wobec członka Związku może być stosowane: ostrzeżenie, upomnienie, zawieszenie w prawach członka lub wykluczenie ze Związku.
§ 19
1. Decyzje w przedmiocie nagród i wyróżnień, o których mowa w §17, podejmuje Zarząd Związku na wniosek członków związku.
2. Decyzje w przedmiocie ostrzeżeń i upomnień, zawieszeń lub wykluczeń o których mowa w §18, podejmuje Zarząd Związku po uprzednim wysłuchaniu zainteresowanego.
3. Członek Związku ma prawo odwoływać się od nałożonych kar przewidzianych Statutem:
1) w przypadku ostrzeżenia i upomnienia – do Zarządu Związku, składając w ciągu 14 dni pisemne odwołanie do Prezydium Związku;
2) w przypadku zawieszenia lub wykluczenia – do Ogólnego Zebrania Członków Związku lub Konferencji Delegatów, składając w ciągu 14 dni pisemne odwołanie do Komisji Rewizyjnej Związku.
Odwołania będą rozpatrzone na najbliższym Ogólnym Zebraniu Członków Związku lub Konferencji Delegatów. Do czasu rozpatrzenia odwołania członek jest zawieszony w prawach członka związku.
IV. ZASADY ORGANIZACYJNE I STRUKTURA ZWIĄZKU
§20
- Prawomocność obrad organów Związku oraz wyborów w l-ym terminie wymaga obecności co najmniej połowy uprawnionych członków, natomiast w ll-gim terminie prawomocność stwierdza się bez względu na ilość obecnych. Decyzje podjęte przez te organy zapadają zwykłą większością głosów. 5-оос
- Wszystkie władze związkowe są zobowiązane informować członków Związku o realizacji uchwał własnych, zgłaszanych wnioskach i postulatach oraz planowanych zamierzeniach podejmowanych w interesie załogi.
§21
- Członkowie władz związkowych mogą być odwołani z funkcji związkowych w przypadku, gdy:
1) działają niezgodnie ze Statutem Związku;
2) naruszają obowiązujące uchwały władz związkowych;
3) popełnili czyny nie dające pogodzić się z zasadami współżycia społecznego;
4) naruszyli dyscyplinarne prawo związkowe.
2. Odwołanie członków władz związkowych i delegatów może nastąpić w drodze uchwały właściwego Ogólnego Zebrania członków Związku lub Konferencji Delegatów w głosowaniu tajnym.
3. Mandat członka Zarządu Związku, Komisji Rewizyjnej oraz innych władz związkowych wygasa również w przypadku:
1) rezygnacji z mandatu w drodze pisemnego oświadczenia;
2) wystąpienia lub wykluczenia ze Związku;
3) utraty praw obywatelskich;
4) utraty możliwości pełnienia mandatu przez okres powyżej 6 miesięcy;
5) śmierci członka Związku.
§22
1. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Energetyki Płockiej działającego jako Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział Płock są Zakładowe Komisje Związkowe działające u Pracodawców, o których mowa jest w § 1 ust.
2. Zakładowe Komisje Związkowe tworzy się na wniosek co najmniej 7 (siedmiu) członków Związku będących pracownikami u Pracodawcy. W pozostałych przypadka ich interesy pracownicze będą reprezentowane wobec Pracodawcy przez Zarząd Związku lub przez jednostkę organizacyjną wskazaną przez Zarząd Związku
3. Każde utworzenie Zakładowej Komisji Związkowej winno być rejestrowane przez Zarząd Związku we właściwym rejestrze Komisji.
§23
1.W strukturze organizacyjnej Związku mogą funkcjonować komisje problemowe i sekcje zawodowe. Decyzje w tym przedmiocie podejmuje Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów.
2.Komisje problemowe i sekcje zawodowe są zespołami opiniodawczo – doradczymi dla władz Związku. Z upoważnienia władz Związku mogą one prowadzić kontrolę działalności u Pracodawców w wybranych zagadnieniach. Szczegółowy zakres działania, organizację i uprawnienia komisji problemowych ustala Zarząd Związku.
§24
W celu zapewnienia emerytom i rencistom udziału w działalności związkowej, Zarząd Związku ma prawo powołać koło emerytów i rencistów oraz ustalić zasady organizacyjne i zakres jego działania
§25
- Władzami Związku są:
1) Ogólne Zebranie Członków Związku, a w przypadku, gdy liczba członków Związku przekroczy 100 osób – Konferencja Delegatów;
2) Zarząd Związku;
3) Prezydium Zarządu Związku;
4) Zarządy Zakładowych Komisji Związkowych.
2.Organem kontroli związkowej jest Komisja Rewizyjna Związku.
Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów
§26
Najwyższą władzą Związku jest Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów.
§27
Delegatów na konferencje wybiera Zakładowa Komisja Związkowa na zebraniu swoich Członków w ilości jednego delegata na każdą rozpoczętą dziesiątkę swoich członków Związku. Członkowie Zarządu Zakładowej Komisji Związkowej mogą być jednocześnie Delegatami. Wybory muszą przebiegać zgodnie z postanowieniami rozdziału V niniejszego Statutu.
§28
1. Do kompetencji Ogólnego Zebrania Członków Związku lub konferencji Delegatów należy:
1) określanie głównych kierunków działalności Związku;
2) uchwalanie programu działania;
3) uchwalanie Statutu oraz jego zmian;
4) określanie ogólnych zasad gospodarki finansowej i majątkowej, wysokości składki członkowskiej oraz zasad jej rozdziału;
5) wybór w głosowaniu tajnym Przewodniczącego i członków Prezydium Zarządu Związku i Komisji Rewizyjnej Związku;
6) rozpatrywanie odwołań od nałożonej kary zawieszenia lub wykl wniosek przedstawia Komisja Rewizyjna Związku
2. Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów może podjąć decyzję o utworzeniu i wysokości funduszu pomocy strajkowej oraz zasad jego wykorzystania.
3. Członkowie Zarządu Związku, Komisji Rewizyjnej Związku i ich zastępcy niebędący delegatami mają prawo uczestniczyć w Ogólnym Zebraniu Członków Związku lub Konferencji Delegatów z głosem doradczym.
4. Termin zebrania sprawozdawczo – wyborczego lub sprawozdawczego Ogólnego Zebrania Członków Związku lub Konferencji Delegatów i porządek obrad ustala oraz podaje do wiadomości Zarząd Związku nie później niż na jeden miesiąc przed rozpoczęciem obrad.
5. Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencji Delegatów jest uprawnione do podejmowania uchwał, jeżeli bierze w nim udział wymagana liczba członków Związku zgodnie z zapisem $ 20.
§29
1. Na mocy uchwały Zarządu Związku, Komisji Rewizyjnej Związku, bądź na żądanie więcej niż 50% Delegatów lub członków Związku – Zarząd Związku zwołuje Nadzwyczajne Ogólne Zebranie Członków Związku lub Nadzwyczajną Konferencję Delegatów, które obradują tylko nad tymi sprawami, dla których zostały zwołane.
2. Nadzwyczajne Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencję Delegatów zwołuje się w okresie jednego miesiąca od daty podjęcia uchwały lub zgłoszenia wniosku o jego zwołanie (lub w ciągu 14 dni, jeżeli dotyczy odwołania zgodnie z §19 ust. 3 pkt 2).
Zarząd Związku
§30
W okresie między Ogólnymi Zebraniami Członków Związku lub konferencjami Delegatów najwyższą władzą Związku jest Zarząd Związku. Kieruje on całokształtem działalności Związku, realizując uchwały Ogólnego Zebrania Członków Związku lub Konferencji Delegatów.
§31
- Zarząd Związku realizuje określone w Statucie zadania Związku, aw szczególności:
1) broni praw członków Związku oraz reprezentuje ich interesy wobec Pracodawców;
2) podejmuje się obrony praw Pracownika niezrzeszonego w Związku na zasadach określonych dla członków Związku, jeżeli Pracownik zwróci się o taką pomoc na piśmie i uzyska zgodę Zarządu;
3) sprawuje społeczny nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przez Pracodawców przepisów prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kieruje działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziała w tym zakresie z Państwową Inspekcją Pracy;
4) uczestniczy w ustalaniu zakładowych zasad wynagradzania Pracowników;
5) współuczestniczy przy planowaniu i koordynuje działalność w zakresie socjalno – bytowych potrzeb i ich zaspakajania;
6) współuczestniczy przy planowaniu i koordynuje działalność w zakresie ochrony zdrowia członków, ich rodzin, emerytów i rencistów oraz zaspakajania potrzeb mieszkaniowych Pracowników;
7) reprezentuje i broni praw i interesów Pracowników w zakresie świadczeń emerytalno – rentowych i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego;
8) podejmuje działania zmierzające do wyzwalania inicjatyw pracowniczych, inicjuje organizowanie różnych form aktywizacji społeczno – zawodowej;
9) prowadzi działalność gospodarczą;
10) prowadzi we współdziałaniu z organizacjami społecznymi i politycznymi oraz Pracodawcami działalność kulturalno – oświatową, wychowawczą oraz sportowo – rekreacyjną.
2. Zarząd Związku z mocy ustawy o związkach zawodowych oraz innych aktów prawnych:
1) podejmuje zgodnie z przepisami prawa pracy decyzje w indywidualnych sprawach Pracowników na wniosek Zakładowych Komisji Związkowych oraz w przypadku określonym w § 22 ust.2 zdanie 2;
2) formułuje oraz zgłasza sprzeciw wobec niezgodnych z prawem lub sprzecznych z interesem społecznym decyzji Pracodawców;
3) podejmuje w uzasadnionych interesem członków Związku przypadkach, zgodnie z postanowieniami ustawy o związkach zawodowych, decyzje o organizacji akcji protestacyjnych.
3. Zarząd Związku zgodnie z postanowieniami ustawy o związkach zawodowych oraz Statutem Związku:
1) uchwala roczne programy działania i budżet Związku;
2) zarządza majątkiem Związku;
3) podejmuje uchwały przeprowadzania kampanii sprawozdawczej, sprawozdawczo – wyborczej, zwołuje Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencje Delegatów;
4) rozpatruje sprawy nie uregulowane w Statucie Związku. 4. Zarząd Związku stoi na straży indywidualnych interesów Pracowników oraz interesów zbiorowych tych Pracowników.
§32
Posiedzenie Zarządu Związku zwołuje jego Prezydium lub Przewodniczący Zarządu w miarę potrzeb, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.
§33
W skład Zarządu Związku wchodzą z urzędu Przewodniczący Zakładowych Komisji Związkowych oraz osoby wybrane przez Ogólne Zebranie Członków Związku lub konferencje Delegatów w liczbie ustalonej zgodnie z § 39 ust. 3.
Prezydium Zarządu Związku
§34
1. Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów wybiera Prezydium Zarządu Związku w składzie: Przewodniczący i Członkowie. Osoby wybrane do składu Prezydium Zarządu Związku wchodzą w skład liczby osób będących Członkami Zarządu Związku pochodzącymi z wyboru, o których mowa w § 33.
2. Wybór Przewodniczącego Związku dokonuje się w odrębnym głosowaniu na zasadach określonych w rozdziale V.
3. Członkowie Prezydium Zarządu Związku dokonują między sobą podziału funkcji we własnym zakresie.
4. Prezydium Zarządu Związku reprezentuje Związek na zewnątrz oraz – w okresie pomiędzy plenarnymi posiedzeniami Zarządu Związku – kieruje działalnością Związku. Składanie oświadczeń woli w imieniu Związku, w tym zaciąganie zobowiązań majątkowych, wymaga współdziałania Przewodniczącego i jednego Członka Prezydium Zarządu Związku lub może być dokonane przez osoby na podstawie pisemnego pełnomocnictwa wystawionego zgodnie z zasadami reprezentacji Związku. W przypadku nieobecności Przewodniczącego składanie oświadczeń woli w imieniu Związku, w tym zaciąganie zobowiązań majątkowych, wymaga współdziałania dwóch Członków Prezydium Zarządu Związku po uprzednim uzgodnieniu z pozostałymi członkami Prezydium.
5.Prezydium Zarządu Związku obowiązane jest składać sprawozdania ze swojej działalności oraz informować o podjętych decyzjach na posiedzeniach plenarnych Zarządu Związku. 6. Zakres działania oraz zasady podejmowania decyzji przez Prezydium określa uchwałami Zarząd Związku.
Zarządy Zakładowych Komisji Związkowych
§35
1. Zarządy Zakładowych Komisji Związkowych wybierane są według kryteriów i zasad jak przy wyborze Prezydium Związku i innych władz Związku tj. zgodnie z postanowieniami rozdziału V niniejszego Statutu.
2. Pracami Zakładowych Komisji Związkowych kierują zebrania członków a między zebraniami Zarządy Zakładowych Komisji Związkowych składających się z przewodniczącego i członków.
3. Posiedzenia Zarządów Zakładowych Komisji Związkowych odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Posiedzenia zwoływane są przez przewodniczących.
4. Członkowie Zarządów Zakładowych Komisji Związkowych mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządów Związku z głosem doradczym.
5. Do kompetencji Zakładowych Komisji Związkowych należą sprawy określone w art. 26 ustawy o związkach zawodowych, w szczególności:
1) zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym przepisami prawa pracy;
2) zajmowanie stanowiska wobec Pracodawcy w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw Pracowników;
3) sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy i BHP;
4) kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałanie z Państwową Inspekcją Pracy;
5) zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów.6
Komisja Rewizyjna Związku
§36
1. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej Związku należą:
1) kontrola wykonania uchwał i postanowień władz Związku: załatwiania wniosków i skarg dotyczących działalności Związku;
2) kontrola działalności finansowej i gospodarki majątkiem Związku: wykonania budżetu, prawidłowości, legalności i celowości wydatkowania funduszów zgodnie z ich przeznaczeniem.
2. Komisja Rewizyjna Związku opiniuje preliminarz budżetowy oraz jego zmiany.
3. Komisja Rewizyjna Związku w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarce finansowej, a w szczególności naruszenia przepisów prawa lub Statutu, ma obowiązek sporządzić protokół i zapoznać ze stanem faktycznym Zarząd Związku.
4. Komisja Rewizyjna Związku może również wnioskować o zwołanie Nadzwyczajnego Ogólnego Zebrania Członków Związku lub Nadzwyczajnej Konferencji Delegatów.
5. Komisja Rewizyjna Związku ma obowiązek złożyć sprawozdanie ze swej działalności Zarządowi Związku nie później niż w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego.
6. Komisja Rewizyjna Związku może spośród swoich członków powołać zespoły dla wykonania określonych zadań.
7. Komisja Rewizyjna Związku obowiązana jest składać sprawozdania ze swojej działalności na Ogólnym Zebraniu Członków Związku lub konferencji Delegatów.
8. Członkowie Komisji Rewizyjnej Związku mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Związku lub Zakładowych Komisji Związkowych.
§37
1. Komisja Rewizyjna Związku spośród swoich członków wybiera: przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
2. Członkowie Komisji Rewizyjnej Związku nie mogą być równocześnie członkami władz Związku.
V. ZASADY WYBORU WŁADZ ZWIAZKOWYCH
§38
Związek w swej działalności kieruje się zasadami demokracji wewnątrzzwiązkowej. Zgodnie z tymi zasadami:
1) wszystkie władze Związku wybierane są przez członków Związku (lub upoważnionych Delegatów) w głosowaniu tajnym, spośród nieograniczonej liczby kandydatów zgłoszonych przez uprawnionych do wyboru;
2) wszystkim członkom Związku przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze;
3) funkcji związkowych nie może pełnić osoba upoważniona przez Pracodawcę do nawiązywania stosunku pracy z Pracownikami zatrudnianymi u tego Pracodawcy;
4) kadencja wszystkich władz związkowych trwa 4 lata;
5) w przypadku, gdy w okresie kadencji zmiany w składzie władz związkowych przekroczą 40 % pierwotnej liczby członków, przeprowadza się wybory uzupełniające (w sposób określony w rozdziale V);
6) w przypadku utraty przez Przewodniczącego Związku mandatu do sprawowania funkcji, wybory nowego Przewodniczącego powinny się odbywać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 1 miesiąca od daty wygaśnięcia mandatu.
§39
1. Kandydaci do władz związkowych zgłaszani są na zebraniach i konferencjach przez uprawnionych do wyboru. Ogólne Zebranie Członków Związku lub konferencja Delegatów może powołać komisję w celu przedstawienia przez nią propozycji kandydatów do władz związkowych.
2. Zgłaszający kandydaturę obowiązany jest scharakteryzować sylwetkę kandydata, jego przymioty wskazujące na to, że będzie właściwie sprawował powierzony mu mandat oraz czy zajmowane stanowisko w pracy nie będzie utrudniać mu prawidłowego wykonywania obowiązku wynikającego z powierzonego mandatu.
3. Liczbę członków władz związkowych i Komisji Rewizyjnej Związku określają Ogólne Zebrania Członków Związku lub konferencje Delegatów.
4. Uprawniony do wyboru może głosować najwyżej na taką liczbę kandydatów do władz związkowych, która jest równa liczbie członków i zastępców członków ustalonej przez Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencję Delegatów. Karta Wyborcza z większą liczbą głosów, przekreślona lub zniszczona jest nieważna.
5. Warunkiem wyboru do władz związkowych jest otrzymanie ponad 50 % ważnych głosów osób uczestniczących w głosowaniu
6. Skład władz związkowych tworzą kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
7. Jeżeli wybory nie wyłonią ustalonej liczby członków władz związkowych przeprowadza się wybory uzupełniające.
8. Członkowie władz związkowych dokonują między sobą podziału funkcji w drodze wyboru, chyba, że Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów postanowi inaczej.
VI. ŚWIADCZENIA ZWIĄZKU NA RZECZ CZŁONKA ZWIĄZKU
§40
Osobom pozostającym bez wynagrodzenia na skutek działalności związkowej Związek udziela pomocy finansowej.
§41
1. Związek świadczy na rzecz członków Związku bądź ich rodzin zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, zgonu członka Związku, zgonu członka rodziny w wysokości ustalonej na Ogólnym Zebraniu Członków Związku lub Konferencji Delegatów, oraz materialną, i rzeczową pomoc losową na podstawie wniosków zgłoszonych w ciągu 6 miesięcy od zaistnienia faktu.
2. Materialną i rzeczową pomoc losową ma prawo udzielić Zarząd Związku z posiadanych środków.
3. Przez członków rodziny rozumie się: dzieci własne i przysposobione, współmałżonka, rodziców, teściów oraz rodzeństwo do 25 lat pozostające na utrzymaniu członka Związku o ile studiuje lub uczy się w szkołach dziennych.
4. Dla nabycia praw przewidzianego Statutem zasiłku wymagany jest 6 miesięczny staż związkowy.
5. Do stażu związkowego stosuje się zasady określone w § 13.
VII. FUNDUSZE I MAJĄTEK ZWIĄZKU
§42
1.Podstawowy fundusz Związku powstaje ze składek członkowskich.
2. Do czasu określenia wysokości składek członkowskich przez Ogólne Zebranie Członków Związku lub konferencję Delegatów pobiera się składki w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego, 0,5% minimalnego wynagrodzenia od emerytów, rencistów lub osób przebywających na zasiłku.
3. Członkowie Związku przebywający na urlopie bezpłatnym lub pozostający bez pracy mogą być zwolnieni od opłacania składek za zgodą Zarządu Związku.
4. Fundusz związkowy powstaje również z dotacji, subwencji, darowizn, zapisów, prowadzonej działalności gospodarczej i innych źródeł.
5. Przyjęcie dotacji, subwencji, darowizny i zapisu nie może być uzależnione od akceptacji warunków kolidujących z celami Związku.
§43
1.Związek tworzy fundusze z przeznaczeniem na: koszty utrzymania Związku, pomoc materialną dla członków Związku, cele socjalne i kulturalne oraz inną działalność statutową.
2. Zarząd Związku wydatkuje fundusze związkowe zgodnie ze Statutem na podstawie i wyłącznie w ramach budżetu obowiązującego w danym roku kalendarzowym.
3. Sposób opracowania budżetu, zasady gospodarowania funduszami i majątkiem Związku oraz sposób prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości określa Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów.
§44
1.Właścicielem majątku Związku jest Związek jako osoba prawna.
2.Za właściwe zarządzanie i dysponowanie majątkiem ponoszą odpowiedzialność osoby działające w imieniu władz Związku, według powszechnie obowiązujących przepisów.
VIII. ROZSTRZYGANIE SPORU ZBIOROWEGO
§45
Zarząd Związku winien rozstrzygać sporne sprawy z Pracodawcami na drodze rokowań. Rozstrzygnięcie winno zapaść w ciągu trzech dni roboczych od dnia pisemnego zgłoszenia stanowiska Związku – w sprawach spornych na ręce Pracodawców.
§46
Jeżeli rokowania nie doprowadzą do rozwiązania sporu, Zarząd Związku może wystąpić z żądaniem wszczęcia postępowania pojednawczego zgodnie z postanowieniami ustawy o związkach zawodowych.
§47
W przypadku nieosiągnięcia porozumienia Zarząd Związku określi formy protestu Związku nienaruszające porządku prawnego i zasad współżycia społecznego
§48
W przypadkach szczególnie uzasadnionych, po wyczerpaniu możliwości pojednawczego rozstrzygnięcia sporu, Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencja Delegatów na wniosek Zarządu Związku może ogłosić strajk ostrzegawczy, a następnie strajk właściwy w trybie i postępowaniu określonym w ustawie o związkach zawodowych.
IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§49
1. Związek przystąpi do branżowych, ogólnokrajowych lub międzynarodowych organizacji związkowych na zasadzie zachowania autonomii, chyba że Ogólne Zebranie Członków Związku lub konferencja Delegatów postanowi inaczej.
2. Zarząd Związku określi komisję związkową w celu delegowania jej do reprezentowania Związku w branżowej, ogólnokrajowej lub międzynarodowej organizacji związkowej, udzielając jej pełnomocnictwa.
3. Przynależność Związku do organizacji związkowej określonej w § 49 ust. 1 Statutu nie wymaga składania przez członków Związku nowych deklaracji członkowskich.
§50
Wątpliwości wynikłe na tle interpretacji niniejszego Statutu rozstrzyga Zarząd Związku.
§51
1. Rozwiązanie Związku może nastąpić na mocy uchwały powziętej przez Ogólne Zebranie Członków Związku lub Konferencję Delegatów większością 34 głosów w obecności więcej niż połowy uprawnionych do głosowania. Dzień wejścia w życie uchwały jest dniem otwarcia likwidacji majątku Związku.
2. Likwidacja polega na zakończeniu bieżącej działalności Związku, wypełnieniu wszelkich zobowiązań Związku, ściągnięciu wierzytelności, a następnie na upłynnieniu pozostałego majątku Związku i przekazaniu w drodze darowizny pozyskanych środków pieniężnychna cel społecznie użyteczny lub przekazaniu pozostałych składników rzeczowych majątku na taki cel. Cel społecznie użyteczny określa uchwała, o której mowa w ust. 1; w razie braku określenia, darowizna pozostałego majątku nastąpi na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.
3. Od dnia otwarcia likwidacji kompetencje Zarządu Związku i Prezydium Zarządu Związku przechodzą na Likwidatora, który dokonuje czynności wyłącznie przewidzianych w ust. 2.
4. Likwidatorem majątku Związku jest Przewodniczący Związku, chyba że w uchwale, o której mowa w ust. 1, powierzono tę funkcję innej osobie. Likwidator może być w każdym czasie odwołany uchwałą Ogólnego Zebrania Członków Związku lub Konferencji Delegatów powziętą bezwzględną większością głosów, pod warunkiem jednoczesnego wybrania innej osoby na tę funkcję.
5. Likwidator obowiązany jest sporządzić po zakończeniu likwidacji sprawozdanie likwidacyjne. Sprawozdanie określa stan majątku w dniu otwarcia likwidacji (wyszczególnienie składników majątku i ich wartość) i wymienia czynności podjęte w myśl ust. 2 ze wskazaniem daty, tytułu i wartości przedmiotu czynności. Sprawozdanie przedkładane jest Ogólnemu Zebraniu Członków Związku lub konferencji Delegatów.
6. Po zakończeniu likwidacji Likwidator zgłasza wniosek do sądu rejestrowego o wykreślenie Związku z rejestru.
§52
Związek może prowadzić własną działalność wydawniczą dla celów informacyjnych.
§53
Zarząd Związku posługuje się pieczęcią o treści: „Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Energetyki Płockiej, 09-400 Płock, ul. Wyszogrodzka 106 NIP: 774-27-01-411 REGON: 611319556”.
§54
Statut niniejszy wchodzi w życie po zarejestrowaniu go zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych.