W dniu 14.12.2022 roku Organizacje Związkowe złożyły żądania sporowe u poszczególnych Pracodawców w grupie Energa. Negocjacje płacowe trwające od kilku miesięcy prowadzone w dobrej wierze przez strony dialogu w Grupie, niestety nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Jesteśmy zadowoleni z poziomu prowadzenia rozmów, merytorycznej dyskusji w trakcie ich trwania, jednakże będąc wyrazicielami oczekiwań pracowników nie możemy przystąpić do zawarcia porozumienia na warunkach przedstawionych przez ENERGA S.A.

W toku negocjacji płacowych strona związkowa konsekwentnie prezentowała stanowisko odwołując się do zapisów porozumienia posporowego z kwietnia 2022 roku odnoszącego się do wskaźnika inflacji.

Z przeprowadzanych konsultacji z załogą wynika jednoznacznie, iż pracownicy, z uwagi na wzrastające koszty utrzymania, domagają się odczuwalnego przyrostu stałych składników wynagrodzenia.

W tym kontekście strona związkowa zaproponowała zapewnienie na 2023 r. wzrostu wynagrodzenia podstawowego o wskaźnik inflacji przyjęty na dzień podpisania porozumienia. Powyższe miałoby minimalizować negatywne skutki obecnej sytuacji finansowej Pracowników.

Nie ulega jednakże wątpliwości, że przede wszystkim wynagrodzenie jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pracy oraz pozwala na utrzymanie stanu zatrudnienia wykwalifikowanej kadry, jako elementu kluczowego dla dalszego wykonywania zadań w sektorze energetyki. Niespotykany, od ponad dwudziestu lat poziom inflacji, wzrastające wymagania kompetencyjne, wysoki poziom odpowiedzialności i dyspozycyjności pracowników, a także ich lojalność uzasadniają zapewnienie godziwego poziomu wzrostu wynagrodzeń.

Wszczęty spór zbiorowy jest uprawnieniem związków zawodowych, które w tym przypadku zostało wykorzystane wobec zdecydowanej i jednoznacznej postawy Pracodawcy kończącej w sposób nagły negocjacje wzrostu wynagrodzeń dla Pracowników Grupy Energa.

Zatem wnosimy o pilne spotkanie z Panem Prezesem celem dalszego prowadzenia dialogu na poziomie właściciela, mającego na celu doprowadzenie do podpisania satysfakcjonującego i oczekiwanego przez Pracowników Porozumienia płacowego niezależnie od tego w jakim trybie przyjdzie je nam podpisać.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments