W dniach 08-09 09 odbyła się w Brukseli, organizowana przez ETUC Europejska Konferencja Rad Zakładowych. Udział w niej wzięli także przedstawiciele Europejskiej Rady Zakładowej Gk ORLEN, reprezentujący także nasze Kolegium. Hasłem konferencji było „Więcej demokracji w zakładach pracy”. Pada pytanie „po co?”, „jak ma to służyć pracownikom?”, „czy od demokracji wzrośnie wynagrodzenie i poprawią się warunki pracy?”
Europejskie Rady Zakładowe realizują prawo pracownika do informacji. Prawo do informacji realizuje dwa zadania;
- Odpowiednia i odpowiednio wcześnie przekazana pracownikom informacja o przedsiębiorstwie, w którym pracuje, zapobiega bezrobociu. Pracownik odpowiednio wcześnie poinformowany (wcześniej niż kodeksowe – art 23[1] k.p. 30 dni) o zmianach czy restrukturyzacjach jest w stanie lepiej zadbać o swoją zawodową przyszłość.
- Ponadto prawidłowa informacja zapewnia pracownikowi możliwość wypowiedzenia swojego zdania w tematach, które bezpośrednio go dotyczą. Zdanie to, jeśli pokrywa się ze zdaniem większości załogi europejska rada zakładowa przekazuje zarządowi centralnemu. Zgodnie z ustawą zarząd zobowiązany jest uwzględnić to zdanie przy podejmowaniu decyzji o przyszłości przedsiębiorstw. To wszystko realizuje zasadę udziału (partycypacji) pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz wyrażoną w Konstytucji RP zasadę społecznej gospodarki rynkowej. O współczesnym ujęciu udziału pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami napiszę szerzej w innym opracowaniu.
W nowoczesnych gospodarkach rynkowych pracownik nie jest zatem „przedmiotem”, dla którego ważne jest wyłącznie wynagrodzenie i warunki w jakich pracuje, a reszta to prerogatywy zarezerwowane dla zarządów i przez nie strzeżone. Powinien czuć się współodpowiedzialny za zakład.
Prawo do informacji jest zatem dla pracowników (a przez to dla reprezentujących ich organizacji związkowych, czy erz-ów) tak samo istotne jak prawo do godziwych warunków pracy i płacy.
W dniu 09 09 22 prowadzone były panele poświęcone;
- relacji europejskich rad zakładowych z organami spółek dominujących w grupach kapitałowych. W naszym przypadku jest to PKN OLREN S.A.
- pozycji europejskich rad zakładowych w międzynarodowych grupach kapitałowych
- przedstawicielach pracowniczych w organach spółek dominujących
- znaczeniu informacji dla załóg przedsiębiorstw oraz w dialogu społecznym
- znaczeniu prezydiów w europejskich radach zakładowych
W tygodniowych odstępach przedstawię wnioski (w formie opracowań) z paneli dyskusyjnych oraz z warsztatów, w których brałem udział ja oraz inni członkowie ERZ Gk ORLEN.
Jako pierwszy przedstawię temat relacji erz-ów z organami spółek dominujących w grupach kapitałowych.
Marcin Szymanek
Sekretarz ERZ GK ORLEN