RAZEM O NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Koleżanki Koledzy!
Dokładnie 14 lat temu, w przeddzień 11 listopada 2007, w hotelu „Cztery Pory Roku” w Straszynie odbyło się pierwsze zebranie przewodniczących siedmiu organizacji związkowych działających u różnych pracodawców Grupy ENERGA. Nauczeni doświadczeniem wspólnych rokowań z Zarządem ENERGA S.A. – podmiotem na najwyższym poziomie decyzyjności, przy poprzedniej umowie społecznej dostrzegliśmy, kto tak naprawdę podejmuje decyzje dotyczące praw pracowników w grupach kapitałowych.
Wniosek był jeden, o najważniejsze sprawy w Grupie należy walczyć razem. Proces zapoczątkowany w listopadzie 2007 roku zakończył się 04 kwietnia 2008 rejestracją naszego Kolegium w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mamy zatem za sobą 14 lat doświadczeń w rokowaniach z podmiotami decyzyjnymi. Słabliśmy i rośliśmy w siłę. Część organizacji związkowych opuściła Kolegium by podryfować w kierunku marginalizacji. Inne organizacje zrozumiały, że pracodawcy tak naprawdę niewiele mogą, że decyzje podejmuje zarząd grupy kapitałowej, a liczy się tylko z silnymi i działającymi wspólnie organizacjami związkowymi. Takie są mechanizmy współczesnego zbiorowego prawa pracy. Dołączyły do Kolegium. Gdy rozsądek zwycięża nasze Kolegium rośnie w siłę.
Struktura.
Kolegium stanowi federację zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych, działających pierwotnie w Grupie ENERGA, a po jej przejęciu przez PKN ORLEN S.A., w całym koncernie paliwowo- energetycznym. Kolegium skupia 12 organizacji członkowskich, działających zarówno w zakładach dystrybucyjnych, jak również w elektrowniach i ciepłowniach. Kolegium reprezentuje prawa i interesy ponad 2200 pracowników Grupy ORLEN i jest drugą co do wielkości reprezentacją pracowniczą w koncernie.
Celem Kolegium jest obrona praw i interesów pracowników wobec podmiotów na najwyższym poziomie decyzyjności, tzw. „rzeczywistych pracodawców”. Kolegium powstało z bezsiły wobec nagminnego zjawiska ograniczania kompetencji pracodawców (w rozumieniu art. 3 k.p. – zarządów spółek zależnych i dyrektorów oddziałów), którzy są partnerami społecznymi zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych przez zarządy spółek dominujących w grupach kapitałowych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
Pracodawcy w trakcie rokowań wielokrotnie podkreślali, z jednej strony swoją dobrą wolę w dialogu z organizacjami związkowymi, a z drugiej strony wykazywali własny brak kompetencji i płynące „z góry” ograniczenia w podejmowaniu najistotniejszych dla pracowników decyzji np. w zakresie wynagrodzeń czy restrukturyzacji zatrudnienia. Ograniczenia te wynikały wielokrotnie z jednostronnych decyzji zarządów podmiotów dominujących. Zarządy te z kolei odmawiały udziału w dialogu argumentując tym, że nie są do tego powołane przez ustawy, co jest faktem. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie nasze Kolegium, które nie angażując się w relacje pomiędzy własnymi członkami a ich pracodawcami w macierzystych zakładach pracy, pozwala im jednak docierać z najważniejszymi problemami do zarządów spółek dominujących tj. ENERGA S.A oraz PKN ORLEN S.A. Jest także ważnym łącznikiem załóg pracowniczych z największymi centralami związkowymi (Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków) oraz zespołami branżowymi i komisjami sejmowymi. Jednocześnie Kolegium jednoczy siły wielu organizacji, co zmusza zarządy centralne do uwzględniania postulatów pracodawców.
Kolegium zostało zainicjowane w 2007 roku. Pełnimy już zatem swoją misję od lat czternastu.
Największym naszym, dotychczasowym osiągnięciem jest zablokowanie wykluczenia Grupy ENERGA z głównego trzonu polskiej energetyki jaką są cztery państwowe grupy energetyczne prowadzące z Rządem RP oraz podmiotami decyzyjnymi dialog społeczny w ramach Zespołu trójstronnego ds. branży energetycznej oraz przymuszenie Grupy ENERGA do wzięcia udziału w pracach nad nowym PUZP dla branży oraz Umowami społecznymi dla energetyków przechodzących do NABE oraz pozostających w okrojonych strukturach przedsiębiorstw energetycznych. Zawiązanie pierwszej w Polsce Europejskiej Rady Zakładowej przy polskim Zarządzie centralnym jest także inicjatywą i zasługą Kolegium. Codzienna praca to rokowania płacowe, wspieranie lokalnych rokowań nad regulaminami i zakładowymi układami zbiorowymi pracy, czy walka o indywidualne prawa pracowników.
Dołącz do nas, wesprzyj naszą pracę, śledź naszą stronę na FB i w internecie. Jedną strzałę można bowiem łatwo złamać, pęk strzał jest już jednak poważnym wyzwaniem.